متلب یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالای و یک محیط تعاملی برای محاسبات عددی، تجسم و برنامه‌نویسی می‌باشد که از ترکیب دو واژه MATrix (ماتریس) و LABoratory (آزمایشگاه) تشکیل شده. نرم‌افزار متلب توسط شرکت MathWorks تولید شده است. این شرکت در سال ۱۹۸۴ در ماساچوست ایالات متحده تأسیس شد. در سال ۱۹۷۰ کلیو مولر رییس دانشکده نیومکزیکو نرم‌افزار متلب را بر پایه زبان فرترن نوشت. در سال ۱۹۸۳ این نرم‌افزار را بر پایه زبان برنامه‌نویسی C توسعه دادند.

متلب توانایی کار با ماتریس‌ها، رسم توابع و داده‌ها، پیاده‌سازی الگوریتم‌ها، ایجاد رابط کاربری، ارتباط با برنامه‌های نوشته‌شده به زبان‌های دیگر ازجمله C، C++، JAVA و فرترن و ایجاد مدل‌ها و برنامه‌های کاربردی را فراهم می‌کند.

سیستم متلب از پنج قسمت اصلی ایجادشده است.

زبان متلب

متلب یک زبان سطح بالای آرایه‌ای است و ویژگی‌های برنامه‌نویسی شی گرا را شامل می‌شود که می‌توان با کمک آن برنامه‌های ساده و پیچیده را ایجاد کرد.

محیط متلب

مجموعه‌ای از ابزارها و خط فرمان است که شما با آن تعامل دارید. این محیط شامل امکاناتی برای مدیریت متغیرها در فضای کاری و ابزاری جهت توسعه، مدیریت، رفع خطا است. برنامه های متلب معمولا با پسوند m. ذخیره می شوند و به آن اصطلاحا m-file گفته می شود.

کنترل گرافیک

مجموعه گرافیک متلب است که شامل دستورات برای ترسیم داده‌های دو و سه‌ بعدی، پردازش تصویر، انیمیشن و گرافیک می شود. همچنین شامل امکان تغییر ظاهر گرافیکی برنامه‌ها به‌صورت سفارشی فراهم می کند.

توابع متلب

مجموعه گسترده‌ای از الگوریتم‌های محاسباتی از توابع ابتدایی تا توابع پیشرفته ریاضی را شامل می‌شود.

رابط برنامه‌های کاربردی متلب (API)

کتابخانه‌ای است که امکان نوشتن برنامه‌های فرترن و C که با متلب در تعامل باشند را فراهم می‌کند. این رابط شامل امکاناتی نظیر فراخوانی روال از متلب (اتصال پویا)، فراخوانی متلب به‌عنوان یک موتور محاسباتی است.

مجموعه کامل نرم افزار متلب

توضیحات:
با استفاده از برنامه IranLogistic می توانید، ترتیب صحیح شهرهایی که قصد سفر به آنها را دارید به نحوی بهینه نمایید که حداقل مسافت طی شده محاسبه گردد و این ترتیب در زمان و هزینه (سوخت، دستمزد راننده و …) تا جای ممکن صرفه جویی نمایید. این برنامه برای شرکت ها و موسسات حمل و نقل، پستی، تحویل خدمات یا کالا، تورهای مسافرتی، شرکت های مسافربری که نیازمند برنامه ریزی سفر به شهرهای مختلف می باشند و ایرانگردانی که قصد مسافرت به چندین شهر ایران را دارند و به طور کلی تمامی فعالیت هایی که نیازمند مسافرت ده ها یا صدها شهر می باشند، سودمند می باشد. این برنامه با استفاده از روش های بهینه سازی هوش مصنوعی توسط انجمن تخصصی نرم افزار متلب پیاده سازی شده است و در دسترس کاربران ویژه وب انجمن برای استفاده قرار می گیرد.

برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید

نهایت تکنولوژی ساخت ربات های انسان نما و دست یابی به تکنولوژیهای برتر هوش مصنوعی