ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 23 رأی - میانگین امتیازات : 3.83
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

مباحثی ویژه در مهندسی برق و کامپیوتر با MATLAB

۱۳۹۲/۱/۶, ۱۰:۴۱ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۱/۷ ۱۱:۰۳ صبح، توسط admin.)
ارسال: #1

Information مباحثی ویژه در مهندسی برق و کامپیوتر با MATLAB


پدیدآورنده: علی اکبر علمداری، رابعه کریمی مهابادی، عبداله دوستی عارف، زهرا رجبی
ناشر: نگارنده دانش - 07 آذر، 1390
قیمت پشت جلد: 150000 ریال


[تصویر: alamdari_matlab2.jpg]

توضیحات و پیشگفتار مولف:
با توجه به کاربرد گسترده MATLAB در رشته های مهندسی، احتیاج به کتابی کامل و کاربردی از توابع و دستورات فراوان این نرم افزار احساس می شد. از طرفی دانشجویان نیاز به کتابی داشتند که بتوانند نحوه پیاده سازی چند پروژه کاربردی را مشاهده کنند، بنابراین با توجه به درخواست های فراوان دانشجویانم در کلاس های آموزش نرم افزار تصمیم گرفتم کتابی با عنوان کاملترین مرجع کاربردی و آموزشی MATLAB را بنگارم. ولی با توجه به گستردگی زیاد این نرم افزار نیاز به کتابی جداگانه در زمینه شبیه-سازی به کمک SIMULINK احساس می شد که بتواند اصول شبیه سازی از مقدماتی تا پیشرفته به همراه تمامی این بلوک های موجود در این بسته نرم افزاری را توضیح دهد، بنابرای سعی کردیم کتابی با عنوان SIMULINK برای مهندسین را با کمک همکار توانمندم، سرکار خانم مهندس رابعه کریمی بنگارم تا اینکه گامی با ارزش در اعتلای سطح علمی دانشجویان کشور برداریم.
از آنجائیکه امروزه استفاده از روش های هوش مصنوعی، محاسبات نرم در بسیاری از رشته ها رخنه کرده است و محققان علوم مختلف در تحقیقات خود همواره در پی روش های کارآمد در راستای بهبود سطح و بقای زندگی بشر هستند، و با توجه به فیدبک هایی که از دانشجویان سراسر کشور دریافت کردیم، تصمیم گرفتیم که روی پنج موضوع کاربردی به روز و مورد استفاده دانشجویان کار کنیم. بنابراین تیمی از متخصصان که همگی از فارغ التحصیلان دانشگاه های مطرح کشور هستند، در هر یک از زمینه های کاربردی را گرد آوردیم.
همانطور که گفته شد، در این کتاب سعی شده است تئوری و عمل در هم آمیخته شوند، در این راستا این اثر ارزشمند در پنج فصل کاملا مستقل سازمادهی شده است. در فصل اول یکی از موضوعات به روز به نام شبکه های عصبی مورد بررسی گرفته است. در این فصل ساختار کلی شبکه های عصبی، قوانین و الگوریتم های یادگیری، پیاده سازی قوانین و ساختار در MATLAB، خاصیت طبقه بندی و انجمنی شبکه های عصبی و بررسی انواع شبکه ها به همراه مثال، نمایش گرافیکی شبکه های عصبی و در انتهای این فصل هفت پروژه کاربردی گنجانده شده است. در فصل دوم کتاب به موضوع پردازش تصویر پرداختیم. در این فصل نیز در ابتدا به مفاهیم پردازش تصویر پرداخته شد، و در قالب شش پروژه کامل سعی شد تمامی موضوعات پردازش تصویر گنجانده شود که با نگاه اجمالی به هر از یک از موضوعات این فصل، این حقیقت کاملا مشهود است. در فصل سوم این کتاب به موضوع جذاب منطق فازی پرداختیم. در این فصل نیز سعی کردیم تا خواننده با مفاهیم پایه مجموعه ها، منطق فازی و روش های استدلال فازی از دیدگاه ریاضی و تئوریک آشنا شود و بتواند از جعبه ابزار نرم افزار MATLAB برای پیاده سازی سیستم های فازی استفاده کند. در فصل چهارم کتاب به موضوع الگوریتم ژنتیک پرداختیم. در این فصل که خود از چند قسمت تشکیل شده، مفاهیم الگوریتم ژنتیک، مراحل و اجرای الگوریتم ژنتیک به همراه مثال و اصول ریاضی و کاربردهای آن مورد بررسی قرار گرفته اند و در پایان نیز از نرم افزار MATLAB برای حل چندین مساله بهینه سازی استفاده شد و در قالب مثال به توضیح هر یک از گزینه های جعبه ابزار بهینه-سازی با استفاده از الگوریتم ژنتیک پرداخته شد.
و در پایان، فصل پنجم که به همت دوست فرهیخته و عزیزمان جناب مهندس دوستی نگاشته شده به موضوع مخابرات دیجیتال پرداخته شد. در این فصل سعی بر این است تا به معرفی مباحثی از جعبه ابزار مخابرات نرم افزار MATLAB که در زمینة مخابرات دیجیتال است پرداخته شود. در هر یک از بخش های این فصل مثال هائی آورده شده است که کاربرد توابع MATLAB را در زمینة فوق نشان می دهند. در بخش اول از این بخش تکنیک های مدولاسیون دیجیتال معرفی می شوند. در بخش دوم از این بخش به معرفی دنباله های گسترش دهندة طیف در سیستم های طیف گستردة مخابراتی می پردازد و در آن به روش های مختلف شبیه سازی دنباله ها اشاره می شود. در بخش سوم از این بخش گیرندة تطبیقی و تکنیک همانندسازی خطی شبیه سازی می شوند. در بخش چهارم پروژه ای تعریف می شود که در آن کاربرد دنباله-های تصادفی در سیستم های تک کاربره و چند کاربره به کمک شبیه سازی هائی که در محیط سیمولینک انجام می شود بیان شده است. در بخش پنجم یک سیستم مخابراتی آکوستیک زیرسطحی به طور جامع شبیه سازی می شود، برخی از توابعی که در بخش اول از این بخش معرفی شده اند در این بخش نیز مورد استفاده قرار می گیرند. سرانجام در بخش پایانی از این بخش شکل موج کانال های مجموع و تفاضل رادار ردگیر مونوپالس شبیه سازی می شود.

دو چیز در دنیا بینهایت است! جهان و حماقت انسان ها، هر چند در مورد اولی تردید دارم.
(البرت انیشتین)
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط Sina-
ارسال پاسخ 
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا