ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 59 رأی - میانگین امتیازات : 2.93
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

کمک برای بهینه سازی به روش ضرایب لاگرانژ

۱۳۹۰/۶/۲۶, ۰۹:۴۰ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۶/۲۷ ۰۷:۱۴ صبح، توسط admin.)
ارسال: #1

کمک برای بهینه سازی به روش ضرایب لاگرانژ

سلام
اول از همه بابت این سایت خوب از همه دوستان تشکر میکنم
من به یک مشکل بزرگ برخوردم و اون هم حل یه دستگاه 4 معادله 4 مجهول هست که البته جواب آخرشم دارم ،هر کاری هم کردم با Maple یا MATLAB بهش نرسیدم ممنون میشم دوستان لطف کنند یه نگاهی بندازند
مسئله من به این صورت است که یه ترکیب خطی از دو تابع R و E دارم (تابع لاگرانژ) این دو،تابعی از متغیر های x, y ,z,T4 هستند حال به دنبال بیشینه مقدار تابع لاگرانژ (L) هستم طبیعتا باید نسبت به این متغیر ها مشتق گرفت و مساوی صفر قرار داد یعنی 4 معادله و 4 مجهول x, y ,z,T4 . حل این دستگاه رو هم دارم و ضمیمه کردم اما به نتیجه نرسیدم از همه بچه ها استدعا دارم اگر بلد هستند کمک کنند که واقعا نیازمندم
در ضمن این توابع را هم با فرمت متلب تایپ کردم که زحمتتون نشه

http://ifile.it/qurxvd6
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۰/۶/۲۶, ۱۱:۴۳ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۶/۲۷ ۰۴:۵۷ عصر، توسط admin.)
ارسال: #2

RE: کمک برای بهینه سازی به کمک ضرایب لاگرانژ

اگر مساله بهینه سازی مقید هست توجه داشته باشید که چون به عنوان یک قید بعد از ضرایب لاگرانژ هست باید برابر صفر باشد. یعنی

بنابراین شما یک معادله دیگر دارید، همچنین شما باید مقدار q را در بهینه سازی خود محاسبه نمایید. که برای دیدن جزییات و مثال هایی در این زمینه می توانید از مقاله ویکی پدیا کمک بگیرید. مقدار q یک عدد ثابت خواهد بود.

پس شما 5 مجهول و 5 معادله با احتساب رابطه فوق خواهید داشت، که عبارتند از

اگر روابط شما آسان بود معادله با استفاده از کدی مانند زیر قابل حل بود.

کد:
[این بخش برای برخی از گروه های انجمن در دسترس می باشد.]
[ثبت نام کنید]

اما چون معادله خطی نیست، شما می توانید آنرا به صورت عددی و نه تحلیلی حل نمایید. البته شاید با کمی ساده سازی معادلات Eq بتوانید معادله را به کمک تابع solve قابل حل کنید، اما توصیه من این است که مساله را در صورت نیاز به صورت عددی حل نمایید و همینطور میتوانید از الگوریتمهای تکاملی (مانند ژنتیک، کولونی مورچه، خزش و ... ) استفاده نمایید.

دو چیز در دنیا بینهایت است! جهان و حماقت انسان ها، هر چند در مورد اولی تردید دارم.
(البرت انیشتین)
۱۳۹۰/۶/۲۷, ۱۱:۴۸ صبح
ارسال: #3

RE: کمک برای بهینه سازی به روش ضرایب لاگرانژ

دوست عزیز ممنون از توجهت ولی با توجه به جوابهای آخر که ضمیمه کردم به نظر شما عددی حل شده ؟
چون واقعا من مستأصل شدم و به الگوریتم هایی هم که شما فرمودید احاطه ندارم
البته این روابط برای یک مقاله هست که من اینجا مطرح کردم و مقاله بسیار مهمی برای من هست توی اون مقاله حرفی از معادله پنجم نزده ، به هرحال بازم از دوستان و شما تقاضا دارم اگر احساس میکنید میتونید به جوابهای آخر بررسید کمکم کنید به خدا دیگه کلافه شدم از اینکه نمیتونم به جواب برسم
با میپل هم با دستور solve معادلات رو وارد کردم و بعد از یک ساعت صبر کردن به جواب نرسید
۱۳۹۰/۶/۲۷, ۰۵:۰۶ عصر
ارسال: #4

بهتر بود مقاله رو هم مانند فایل وردی که تایپ کرده بودید ارسال می کردید.

دلیل این امر که معادله در معادلات ذکر نشده جایگزین شدن q در چهار معادله بعد می باشد. در جوابهای آخری که شما نوشتید پارامتر q وجود ندارد.

اگر دقت کرده باشید منظور بنده این بود که شما حل تحلیلی را احتیاج دارید یا حل عددی و پیشنهادات ارائه شده برای حل عددی مطرح شده بود.

دو چیز در دنیا بینهایت است! جهان و حماقت انسان ها، هر چند در مورد اولی تردید دارم.
(البرت انیشتین)
۱۳۹۰/۶/۲۷, ۰۹:۴۷ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۶/۲۷ ۰۹:۵۶ عصر، توسط tj88.)
ارسال: #5

admin جان سلام
بازم بابت توجهت ممنون ولی از اینکه اپسیلون صفر نیست شکی ندارم و اگر توجه کنی تمام متغیره (x,y,z,T4) بر حسب اپسیلون بدست آمده یعنی مسئله پارامتری حل شده و جواب دقیقا یک عدد برای متغیر ها نیست یه دلیل دیگه هم که اپسیلون اصلا نمیتونه صفر باشه اینه که اپسیلون در اینجا بازده یک سیستم هست و اصلا نمیتونه صفر باشه در مورد اصل مقاله هم باید بگم این مقاله به زبان چینی هست اما روابطش انگلیسیه و اگه با آکروبات ریدر باز کنی متن رو نقطه میبینی اما اگر با pdf reader باز کنی هم متن و هم روابط دیده میشه .من برای شما این مقاله را در word ریختم که مشکلی پیش نیاد من این مقاله رو هم میذارم ولی بالای صد در صد مطمئن باشید که جوابش با همون 4 شرط بدست میاد .البته از این دست مسائل بازم هست مثلا یک نمونه دیگه براتون ضمیمه کردم که توش راه حل دقیقش رو نوشته و واقعا زیبا حل کرده (فایل pdf ) در این مقاله طبق معادله 13 و شروط 14 به جواب دقیق رسیده یعنی برای هرکدام از متغیرهایش به یک مقدار مشخص رسیده و پارامتری دیگه نیست .حل دقیق هم در appendix (صفحه آخر مقاله) آورده شده
برای بار n ام ازتون خواهش دارم در صورت امکان کمک کنید 1000 در دنیا و 1000000 در آخرت ببینید .
اصل مقاله چینی (word)
http://ifile.it/t5qpnzm
اصل مقاله چینی (pdf)
http://ifile.it/qg67mx4
مقاله دوم
http://ifile.it/oylhezf
۱۳۹۰/۶/۲۸, ۰۶:۳۰ عصر
ارسال: #6

هر دو مقالتون رو دیدم، از اونجایی که سالها از سیکل های تبرید و ترمودینامیک پاس شده من میگذره، اگر روابطی که نوشتید درست باشه، روابط خیلی پیچیده و غیر خطی هست و Maple و به تبع اون MATLAB توانایی حل مسائله به این قالب رو ندارند و به قول خودتون یک ساعت فکر می کنند و بعدش هم به جواب نمیرسند، اول مساله رو با این نرم افزارها یک کم ساده کنید و بعد خودتون ساده سازی رو دستی انجام بدید که البته کار سختی هست. اما از اونجایی که بچه های مکانیک به این کارها عادت دارند، امیدوارم بتونید به جواب برسید.

در ضمیمه مقاله انگلیسی که ارسال کردید نحوه حل مساله نوشته شده، حالا شما چه اصراری بر حل سیمبولیک دارید؟ اگر قصد رسم نمودار از این روابط دارید از جواب های بدست آمده استفاده کنید. اگر هم بر توسعه رابطه کار میکنید باز هم از همین روش ارائه شده در مقاله استفاده کنید. Wink

(البرت انیشتین)
ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا